این بازار در زمینی به مساحت ۱۰۰۰۰۰ متر مربع ساخته شده است. این بازار به ۴ بخش تقسیم می‌شود که در هر بخش، اجناسی از ۴ بخش مهم تایلند (شمال، شمال شرقی، مرکزی و جنوب) معرفی و فروخته می‌شوند. اغذیه‌فروش‌ها، میوه‌‌فروش‌ها، سوغات‌فروش‌ها و فروشنده‌های آثار هنری، اجناس‌شان را در این بازار عرضه می‌کنند. همچنین بعدازظهرها، نمایشی فرهنگی در این مکان برگزار می‌شود. برای مشاهده‌ی معماری تایلندی و زندگی ساکنین حاشیه‌ی رودخانه، قایقی را به‌ همراه راهنما اجاره کنید. معمولا قایق‌ها گنجایش ۴ نفر را دارند و در ازای مبلغ نسبتا کمی به‌ مدت ۳۰ دقیقه به مسافران اجاره داده می‌شوند.

گذر از میان صدها خانه‌ی چوبی که به ۴ سبک متفاوتِ ۴ نقطه‌ی تایلند ساخته شده‌‌اند، لذت‌بخش و جذاب است. محوریت این بازار بر خوراکی‌هاست. غذاها و دسرهای متنوع تایلند در این بازار یافت می‌شوند. سوپ نودل، پدتای (نودل برنج سرخ‌شده)، کانوم جین (ورمیشل برنج)، کانوم کروک (پنکیک نارگیل)، فوی‌تونگ (رشته‌های طلایی که از تخم‌مرغ، شکر و شیره تهیه می‌شود)، تونگ‌ییپ (زرده‌ی تخم‌مرغ شیرین‌شده) و … ازجمله خوراکی‌های معروفی هستند که می‌توانید در این بازار تهیه کنید. همچنین کارت‌پستال، صنایع دستی تایلندی و اسباب‌بازی‌های کهن تایلندی که از چوب و فلز ساخته می‌شوند نیز در این بازار به فروش می‌رسند.

علاوه‌بر اغذیه‌فروشی‌ها و فروشگاه‌ها، می‌توانید از جاذبه‌های تفریحی بازار شناور نیز لذت ببرید. از میان این تفریحات می‌توان به موزه‌‌ی آثار حکاکی‌شده‌ی چوبی اشاره کرد. اگر از طرفداران عکاسی هستید، منظره‌ی زمین‌های کشاورزی و مزرعه‌ی آفتابگردان این منطقه را از دست ندهید. همچنین، روزانه در این مکان نمایش‌های رایگانی برگزار می‌شوند که فرهنگ نقاط چهارگانه‌ی تایلند را به بازدیدکنندگان نشان می‌دهند. گشت‌وگذار در بازار شناور پاتایا، راه خوبی برای دوری چند ساعته از شلوغی شهر و لذت بردن از مکانی کم‌نظیر است. این بازار در جاده‌ی سوخومویت، تقریبا دو کیلومتر بعد از دنیای زیر آب پاتایا و در مسیر ساتاهیپ قرار دارد.